نوشیدنی های انرژی زا چقدر خطرناک هستند؟

1

بیگ بنگ: آیا نوشیدنی های انرژی زا برای ما ضرر دارند؟ نوشیدنی های انرژی زا اخیرا سر و صدای زیادی در رسانه ها به پا کرده اند، خبر های ترسناکی درباره میزان بالای کافئین موجود در این نوشیدنی ها و ضررهایی که میتوانند برای سلامت ما داشته باشند. اما این نوشیدنی ها واقعا چقدر کافئین دارند؟ و آیا این مقدار کافئین برای ما مضر است؟

drink-energyدر زیر نتیجه آزمایش ها مشخص شده ، و مقدار کافئین موجود در هر یک از نوشیدنی ها نشان داده شده است. از چای خوب دم کشیده شروع میکنیم و با کمال تعجب می بینیم، نسبت به قهوه فوری و نوشابه کافئین بیشتری دارد. بعد نوبت به نوشیدنی های انرژی زای مدرن می رسد، کافئین این نوشیدنی ها، حتی از چای هم بیشتر است:

چای ۵۳.۸ میلی گرم
قهوه فوری ۵.۷ میلی گرم
کوکاکولا ۳۴.۴ میلی گرم
رد بول ۷۵ میلی گرم
نی دنجر ۷۴ میلی گرم
راک استار ۱۵۳.۸ میلی گرم
رلنتلس ۱۴۲.۴ میلی گرم

دانلود ویدئو

حالا که میدانیم در این نوشیدنی ها دقیقا چقدر کافئین وجود دارد، باید ببینیم این مقدار کافئین با ما چه کار می کند؟ ضربان قلب در حالت سکون، ۶۲ تا ۶۳ ضربان در دقیقه است، که برای انسان سالمی که در حالت سکون قرار دارد، طبیعی است. وقتی این شخص نوشیدنی کافئین دار می نوشد، ظرف چند دقیقه، ام آر آی تغییرات محسوسی را در قلب این شخص نشان می دهد؛ ضربان قلب وی به بالای هفتاد افزایش پیدا می کند و قلب نسبت به حالت عادی، چند تپش در دقیقه بیشتر میزند و نیروی هر تپش هم کمی بیشتر می شود.

اما آیا این تغییرات، برای سلامت ما مضر هستند یا می توانند راهی بی ضرر برای بالا بردن هوشیاری و بازده ما باشند؟ اگر کافئین می تواند هم نیروی تپش و هم ضربان قلب را بیشتر کند، پس احتمالا می تواند به ورزشکار ها، همچنین به هوشیاری ذهنی و سرعت واکنش و خیلی چیز های دیگر کمک کند. اگر افراد مشکلات ریتم قلبی، مثل ضربان بالا و ریتم غیر طبیعی داشته باشند، مصرف کافئین می تواند این مشکلات را تشدید کند.

دیدیم که این نوشیدنی های انرژی زا بیشتر از قهوه های تلخ، کافئین ندارند و ما دهه هاست که قهوه میخوریم بدون اینکه روی بدنمان تاثیر مخربی داشته باشد. اما از طرف دیگر می دانیم که کافئین این نوشیدنی ها میتواند روی قلب تاثیر بگذارد و بعضی افراد نسبت به این تغییرات حساس تر هستند. اگر کافئین به شما تپش قلب می دهد، نباید بیش از حد کافئین بخورید چه به صورت نوشیدنی انرژی زا، چه قهوه تلخ، و یا حتی چای.

گرد آوری: احمد مصدر / سایت علمی بیگ بنگ


یک دیدگاه

  1. من امروز بیگ بیر ۲۵ درصدی خوردم حالم بده بدجور غروب نوبت دکتر قلب دارم لطفا نخورید بخدا بعضی بدن ها نسبت ب انرزی زاها حساسن و واکنش های خاصی نشون میدن نخورید لطفا ب سلامتی خودتون اسیب نزنین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.